Koło Maryjne

Koło Maryjne istnieje w naszym seminarium od wielu lat. Jego szczególny rozwój trwa od czasu kiedy naszą diecezję nawiedziła Matka Boża w znaku jasnogórskiej ikony. Patronką koła jest sama Matka Boża którą czcimy pod wezwaniem NMP z Fatimy.

Klerycy którzy pragną pogłębić swoją duchowość maryjną oraz odpowiadać na wezwanie Maryi do nieustannej modlitwy za Kościół i cały świat skierowane w Fatimie w 1917 roku do Trójki pastuszków mogą uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w naszej maryjnej wspólnocie. Maryja podczas objawienia w Fatimie wskazała w sposób szczególny na modlitwę różańcową. Dlatego najważniejszym charyzmatem naszego koła jest właśnie ta modlitwa którą modlimy się nieustannie w ramach wspólnoty Żywego Różanica. Składa się ona z trzech dwudziestoosobowych róż do których należą alumni oraz księża moderatorzy, wszyscy odmawiają codziennie jedną tajemnicę różańcową w intencjach papieskich, ogólnych oraz wspólnotowych. Zmiana tajemnic oraz intencji połączona z Apelem Jasnogórskim oraz konferencją maryjną odbywa się w ostatni czwartek miesiąca, uroczystości tej przewodniczy o. Jacek Stefański, duchowy opiekun naszego koła. Koło organizuje w każdą I sobotę miesiąca nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi oraz ponawia akt zawierzenia Matce Jezusa. Od niedawna naszej modlitwie towarzyszy figura MB Fatimskiej która jest darem kleryków i ks. moderatorów dla seminarium. W ramach działalności koła o. Jacek co roku przyjmuje do Rodziny Szkaplerza NMP braci z kursu I oraz w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP chętni mogą podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. W każdą sobotę gromadzimy się na Apelu Jasnogórskim transmitowanym przez TV Trwam, a także organizujemy dla całego seminarium pielgrzymki do sanktuariów maryjnych.

Maryja jest doskonałym wzorem dla każdego chrześcijanina jak realizować swoje powołanie oraz słuchania słowa Bożego. Wzorem zawierzenia Matce Bożej jest bł. Jan Paweł II . Za Nim chcemy powtarzać Totus Tuus Maryjo.