Aktualności

Gość czwartkowy - ks. Bartłomiej Ilków

Gość czwartkowy - ks. Bartłomiej Ilków

W czwartek, 17 października 2019 roku, na zaproszenie księży moderatorów zawitał do naszej wspólnoty ksiądz kanonik Bartłomiej Ilków, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie, kapłan archidiecezji wrocławskiej.                                                                                                                                           

Nasz Gość przewodniczył uroczystej Mszy świętej, która rozpoczęła się o godzinie 17:30 w seminaryjnej kaplicy. W homilii ksiądz Bartłomiej opowiedział nam o swoim doświadczeniu pracy duszpasterskiej w Niemczech. Zwrócił uwagę, że Polacy wyjeżdżający za granicę, owszem wzbogacają się materialnie, ale niestety czas spędzony poza ojczyzną jest często okresem upadku duchowego, dlatego tak ważna jest posługa skierowana do Polonii. Ksiądz kanonik podzielił się z nami także spostrzeżeniami na temat kondycji Kościoła w Niemczech. Ponadto prosił alumnów, aby tak jak kardynał Stefan Wyszyński byli kapłanami niezłomnymi, posiadającymi jednocześnie wielką roztropność, ponieważ takich duchownych potrzebuje Kościół.                                                                                           

Po zakończonej Eucharystii nasza wspólnota udała się do seminaryjnego refektarza na kolację. Ksiądz Bartłomiej nie mógł w niej uczestniczyć, jednak zrekompensował swoją nieobecność poprzez przewodniczenie porannej Mszy świętej następnego dnia, po czym opuścił mury Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i powrócił do Dortmundu.


Galeria